Serwerownie Google
Na samym początku, kiedy Google było jeszcze projektem badawczym Larry`ego Page`a i Sergey`a Brina, zasilano je kilkoma tanimi i gotowymi serwerami. Od tamtej pory najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie nieco się zmieniła i zaczęła budować coraz to nowe serwerownie.
Serwerownia to pomieszczenie przeznaczone do utrzymania pracy sprzętu serwerowego w odpowiednich warunkach (stosowne zasilanie, chłodzenie, łączność, obsługa, bezpieczeństwo).
Pierwsza serwerownia Google`a powstała pod koniec lat 90. XX wieku w budynku Uniwersytetu Stanford. W 1998 r. podstawową znajdującą się tam maszyną był serwer Sun Ultra II z wbudowanymi dwoma procesorami: 200 MHz oraz 256 MB RAM o podłączonymi do niego dwiema macierzami dyskowymi: jedną z trzema dyskami po 9 GB oraz drugą z sześcioma dyskami po 4 GB. To właśnie na nich działał tzw. webcrawler (pajączek), stanowiący oprogramowanie przeszukujące Internet, a także zbierające informacje o stronach WWW. Zbierane dzięki temu dane były źródłem wiedzy o zasobach w sieci dla wyszukiwarki Google.
W 2009 r. koncern Google zakupił opuszczoną fabrykę papieru umiejscowioną w fińskim mieście Hamina. Następnie przerobił ją na zaawansowaną technologicznie i pierwszą tzw. „zieloną” serwerownię. Warto wiedzieć, iż takie centra danych wymagają wydajnego chłodzenia, które pochłania ogromne ilości energii. Gogle postanowiło użyć do tych celów podziemnego, wykutego w granitowej skale tunelu biegnącego tuż pod budynkiem serwerowni. Na początku tunelu używano do chłodzenia napędzanych para turbin elektrycznych, które przystosowano do wykorzystywania lodowatej wody morskiej z Zatoki Fińskiej. Pozwoliło to na oszczędzanie ogromnych pokładów energii.
Światłowody w tego rodzaju serwerowni działają 200 tysięcy razy szybciej niż nasz domowy internet. Ważnych elementem każdej serwerowni są wieże chłodnicze, z których uchodzi para, zmniejszająca temperaturę oraz wilgotność wewnątrz budynku. Istotna jest również tzw. „biblioteka taśm”, czyli jedno z miejsc, gdzie przechowywane są kopie wszystkich danych.
Ile serwerów posiada koncern Google? Ich liczba jest ściśle strzeżoną tajemnicą, choć szacuje się, że jest ich prawie milion. O centrach danych tego giganta danych nadal niewiele wiadomo.
Firma Google stawia bowiem przede wszystkim na prywatność i bezpieczeństwo powierzonych jej danych. Dowodem tego jest m.in. niszczenie wadliwych dysków od razu na miejscu, w specjalnym sektorze znajdującym się w każdej serwerowni. Do prowadzonych przez Google`a serwerowni ma dostęp wąska grupa pracowników, która po licznych pomieszczeniach i krętych korytarzach przemieszcza się za pomocą rowerków lub skuterów. To gigantyczne centrum danych posiada parę ciekawych rozwiązań: akumulatory znajdują się przy serwerach, służąc jako UPS, dzięki czemu nie trzeba budować takich systemów dla całego centrum. Serwery Google`a pracują także w cieplejszym środowisku, co pozwala na wyeliminowanie kosztownych energetycznych agregatów chłodniczych. Koncern Google w dalszym ciągu pracuje nad minimalizowaniem kosztów i skupia się na ekologii, gdyż jak zapewnia ich centra danych zużywają ok. 50% mniej energii aniżeli inne, bardziej typowe tego rodzaju centra.
Polecamy także przeczytać: