P2P (Peer to Peer)
Skrót P2P (peer- to- peer) oznacza „każdy z każdym”. Jest to model komunikacji w sieci komputerowej, gwarantujący obu stronom równorzędne prawa w odróżnieniu od modelu komunikacji klient-serwer. Oznacza to, że dzięki P2P można nie tylko odbierać dane, ale także jednocześnie wysyłać je drugiej stronie.
W sieci P2P każdy komputer może równocześnie pełnić funkcję klienta oraz serwera. Najpopularniejszą implementacją modelu P2P są programy do wymiany plików w Internecie. Tego rodzaju realizacja modelu komunikacji P2P pozwala na to, że każdy węzeł tej sieci, czyli komputer użytkownika, odgrywa zarówno rolę serwera i przyjmuje połączenia od innych użytkowników danej sieci, jak i klienta, łącząc się jednocześnie i pobierając dane z innych komputerów działających w tej samej sieci. Dane wymieniane są bez pośrednictwa centralnego serwera.
Sieć P2P charakteryzuje ponadto płynna struktura, zmieniająca się w zależności od rodzaju komputerów, jakie są w niej aktualnie zalogowane.
Technologia Peer-To- Peer zdobyła największą popularność w aplikacjach, które służą internautom do nielegalnej wymiany plików muzycznych MP3, takich jak Torrent, Osiołek (eMule) czy Kazaa. Aktualnie są one coraz częściej zastępowane innymi programami także bazującymi na architekturze P2P (w tym m.in. Gnutella, BearShare , LimeWire, DC ++).
Jednym z rekordzistów sieci P2P był pierwszy tego typu program o nazwie Napster, który wykorzystywał centralny serwer, gromadzący informacje o zbiorach udostępnianych przez jego użytkowników.
Najprostszym pod względem budowy rodzajem wymiany danych między użytkownikami połączonych Internetem jest sieć P2P oparta o IRC.
Najnowsze sieci P2P wyeliminowały problemy związane z łączeniem się do centralnego serwera dzięki łączeniu się bezpośrednio do innych komputerów. Oznacza to że nie trzeba za nic płacić, ani też wgrywać na centralnym serwerze, żeby było dostępne innym. Wystarczy zaznaczyć folder, aby jego zawartość od razu stała się widoczna dla innych.
Wadą modelu komunikacji P2P jest to, że zdecydowanie łatwiej jest udostępniać niż ściągać pliki (długie czekanie w kolejkach). Charakteryzuje go również słaba skalowność, a także zagrożenia związane z korzystaniem z programów w P2P (wirusy, problemy z legalnością). Natomiast do jego zalet należą: bezbłędny i darmowy transfer plików oraz brak problemów związanych z przeciążeniami łącz.
Polecamy także przeczytać: